Alergie, nevítaný jarní host…

…znáte ho také?

Jen, co se trochu oteplí a celý svět začne mít zase veselejší barvy, spoustu z nás přepadne nezvaný návštěvník zvaný alergie. A zůstane s námi klidně hodně dlouho. 

Alergie umí pěkně potrápit. Aby taky ne, jedná se totiž o autoimunitní onemocnění, při kterém náš imunitní systém přehnaně reaguje na naprosto běžné složky našeho okolí. Vyhodnotí je jako nebezpečné a zahájí reakci, která bývá většinou velmi bouřlivá. Každý alergik to zná – svědění, pálení a slzení očí, kýchání a vodnatá rýma, svědivé horní patro, únava, otoky, svědivá vyrážka, podrážděnost i bolest hlavy. Alergických příznaků je opravdu celá řada a ani jeden z nich není příjemný. A pokud se k tomu přidají ještě potíže s dýcháním, je na světě alergie s astmatem, chcete-li, alergické astma.

Alergeny

Nejčastějšími alergeny jsou pylové a prachové částice, roztoči a zvířecí srtst, ale rozšířené a velmi časté jsou i alergie potravinové, alergie na čistící a desinfekční prostředky nebo na léky.

Alergie i astma jsou vcelku nevyzpytatelné nemoci. A to z toho důvodu, že se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. Spouštěčem může být klidně pravidelné vystavení alergenu. Stačí třeba prodělání virózy a najednou jej naše tělo vyhodnotí jako cizorodou nebezpečnou látku a spustí se alergická reakce, přestože mu do té doby nevadil.

Děti alergici z tohoto onemocnění mohou zase naopak „vyrůst“. Tím, jak se imunita s věkem vyvíjí, často mizí alergie na potraviny, které v dětství představovaly velký problém. I těhotné ženy často mají mírnější příznaky alergií. Hormonální změny dělají s tělem divy a někdy se žena „vyléčí“ právě těhotenstvím. No a jindy se zase alergie projeví ve větší míře. Jak říkám, nevyzpytatelné onemocnění.

Alergická reakce

Alergická reakce je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na alergeny. Někdy bývá mírná, párkrát třeba kýchneme a zakašleme, jindy může být až život ohrožující.

Alergická reakce je v těle spuštěna kaskádou dějů. Začne to tím, že se do těla dostane alergen, který je vyhodnocen imunitou jako nebezpečný a tělo proti němu začne tvořit protilátky Imunoglobuliny E, které se na alergen naváží. Ty pak pomocí antigenu způsobí uvolnění mediátorů alergické reakce, kterými je například histamin nebo heparin, z žírných buněk, a nastává klinický projev alergie – svědění, otok, kýchání atd.

Stavu, kdy tělu hrozí kolaps, se říká anafylaktický šok. Je opravdu velmi nebezpečný a vyžaduje okamžitý zásah lékařů. Dojde k prudkému poklesu tlaku, rozšíření cév, zvýšení srdeční činnosti, prudkému zúžení průdušek a k mnoha dalším komplikacím.

Častým spouštěčem anafylaktické reakce bývá třeba včelí bodnutí nebo potravina – ořechy, mák, med, korýši. Lidé, kteří tuto nebezpečnou reakci prodělali, u sebe nosí adrenalinové pero, které v případě potřeby použijí, aby se situace neopakovala.

Astmatici u sebe zase mívají inhalátor s látkou, která během chvíle dokáže roztáhnout průdušky a zabránit nebezpečnému astmatickému záchvatu, který se projevuje dušností, neschopností se nadechnout, sípáním a zúžením dýchacích cest. 

Spouštěčem astmatického záchvatu může být nejen velká koncentrace alergenu, ale také fyzická zátěž nebo stres.

Řešení alergií

V dnešní době je k dispozici naštěstí spousta léků, které pomáhají mírnit alergické projevy a sezónu alergií tak mohou pacienti prožít bez výrazných omezení. Moderní antialergika mají i minimální nebo téměř žádný tlumivý účinek, nezpůsobují ospalost a nemusejí se dávat několikrát za den. To zlepšuje i spolupráci pacienta při léčbě a zvyšuje pravděpodobnost, že budou léky opravdu dobře fungovat.

Antialergickou a antiastmatickou léčbu nasazuje vždy lékař. Ale protože některé léky jsou i volně prodejné, zpracovali jsme pro vás přehled Antialergika a antiastmatika v kostce. To proto, abyste věděli, jaké léky užíváte, a předešli třeba nechtěnému zdvojení dávek jedné účinné látky z přípravků s jiným obchodním názvem. Přehled si můžete v podobě pdf stáhnout zde ANTIALERGIKA A ANTIASTMATIKA V KOSTCE, pdf.

Alergickou léčbu a reakce imunitního systému můžeme podpořit také přírodními látkami, které bývají obsaženy v kvalitních doplňcích stravy. Velmi dobře se dá využít účinků kvercetinu nebo pycnogelu. Tyto přírodní látky snižují uvolňování histaminu z žírných buněk a pomáhají tak mírnit rozvoj alergických reakcí.

Způsobů, jak ještě pomoci tělu zvládat alergie a astma je celá řada. Natočili jsme pro vás webinář Jak na alergie, který se právě tímto tématem zabývá. Dozvíte se v něm, co všechno vám může pomoci v boji s alergiemi a jak podpořit klasickou léčbu, aby měla ještě lepší výsledky.

Chcete poradit, co je konkrétně pro vás a vaše zdraví nejlepší? Napište nám a my vám rádi poradíme!

Přejeme vám krásné jarní dny bez alergií.

Apatyka Athéna