O motivaci se v poslední době hodně hovoří. Co ale motivace přesně znamená? Jaká je ta správná motivace? A je vůbec důležitá? Na to se pokusíme dnes odpovědět.

Co je to motivace?

Motivace je důvod, proč něco děláme. Například, chodíme do práce, protože za to dostáváme plat. Cvičíme, protože se manžel jednou zmínil, že máme větší zadek než sousedka.  Běháme, protože je to teď módní.

Ale přináší nám ta práce uspokojení? Je větší pozadí důvodem ke cvičení, když nás to děsně nebaví a štve a manžel si válí šunky na gauči s pytlíkem brambůrků? Běhali bychom, i kdybychom byli jediní na světě? Na tomhle příkladu je vidět, že motivace může být velmi různorodá. Ale nemusí být vždy správná. A byť kvůli ní něco děláme, nepřináší nám to radost, trápíme se, a protože se většinou nedostavují výsledky, býváme pořádně frustrovaní.

Motivace jako základ úspěchu

Jestliže chceme změnu, správná motivace je základem úspěchu. Bude naším hnacím motorem a pomůže nám překonávat překážky. Při změně životního stylu je dobré odpovědět si na začátku celého procesu na jednu důležitou otázku – „Proč to dělám?“ A najít takovou odpověď, která nás donutí zvednout zadek ze židle, když se nám fakt nechce vařit nebo cvičit. Musíme znát své velké PROČ. Ale přijít na něj, může být někdy docela oříšek. PROČ musí být opravdové. Silné a neotřesitelné, naše vlastní. Jedině tak totiž budeme chtít dodržet závazek, který sami sobě dáme. Budeme totiž dělat něco, co pro nás má smysl. A budeme z toho mít dobrý pocit, protože víme, že to děláme z vlastního přesvědčení.

Každé PROČ se může samozřejmě časem i vyvíjet. To je naprosto v pořádku. A při jeho hledání budeme muset možná vykročit že své bezpečné a komfortní zóny a třeba si i přiznat něco, co se mi nelíbí. Ale musíme k sobě být upřímní.

Jak můžeme najít ono PROČ?

Já tomu říkám tomu „rande sama se sebou“. A na tom rande si sama sobě kladu otázky a odpovídám si naprosto upřímně na to, jak to teda je, co potřebuji jinak, proč to tak potřebuji a co pro to můžu udělat. A po nějaké době to všechno zapadne tam, kam má a ono PROČ se najednou pojmenuje.

Tak si udělejte čas sami na sebe a najděte svou motivaci.

Až na to své PROČ přijdete, tak se pořádně pochvalte. Udělali jste totiž obrovský krok k tomu, abyste uspěli… A chvalte se často, za každý malý pokrok. Buďte na sebe hodní a nechtějte zázraky na počkání.

Lepší dělat menší krůčky, které budou trvalé, postupně povedou k cíli a budou vás bavit, než jeden velký skok, u kterého si zlomíte nohu.

Takže kdybychom si to měli shrnout…

Co znamená motivace? Vím, co dělám a proč to dělám.

Jaká je ta správná motivace? Když vychází ze mě a to, co kvůli ní dělám, dělám pro sebe. Ne kvůli manželovým modrým očím.

Je motivace důležitá? Je, nesmírně. Donutí nás totiž nepřestat, když se objeví na cestě překážky. A že nějaké určitě přijdou, dřív či později.

Mít dobré a silné PROČ je jako základová deska, na kterém můžete postavit mrakodrap. Je to první krok na cestě k úspěchu.

Držíme palce, ať Vás motivace dovede na cestu k Vašemu vysněnému cíli!

Apatyka Athéna