Spánek je jedním z nejdůležitějších fyziologických dějů našeho organismu.

Spánek léčí

„Spí jako medvěd. Spí, jako když ho do vody hodí. Spí jako dudek. Spí jako miminko.“

Spánek je pro nás nepostradatelnou součástí života a určitě by se dalo najít mnohem více příměrů o spánku. Znáte to sami, když se dobře nevyspíte, celý den nestojí za nic. A když na vás něco leze, mnohdy se stačí opravdu jen pořádně vyspat. Spánek totiž léčí. A přestože se zdá, jako by se s tělem nic nedělo, opak je pravdou. Ve spánku pracuje nejvíce náš mozek a celé tělo prochází „noční proměnou“.

Spánek je naprosto nezbytný fyziologický proces, při kterém dochází k uvolnění svalstva, snížení tělesné teploty a citlivosti na vnější podněty, a především ke změnám v činnosti mozku. Ten zpracovává, třídí a ukládá informace získané během bdělé části dne, zapisuje paměťovou stopu, testuje funkčnost tělesných systémů a opravuje jejich nedostatky. Dochází k celkové regeneraci těla. Spánek je nezbytnou součástí našeho života a není dobré jej podceňovat. Mohlo by se nám to totiž dost vymstít.

Nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, psychických obtíží i snížení imunity.

U dětí může způsobit opoždění nebo zpomalení růstu. U těch citlivějších můžete pozorovat, že po velmi náročném dni mají neklidný spánek. Přestože byste si řekli, že budou spát jako zabité, když jsou tak unavené. Jejich mozek se snaží zpracovat všechny vjemy, které za celý den nasbíral. A protože děti jsou jako houba, nasávají úplně vše, co vidí, slyší, cítí, může být jejich centrální nervový systém přetížený. Lidově tomu řekneme, že je dítě přetažené.

Kolik hodin spánku potřebujeme?

Takový lev prospí většinu svého života. Taky je králem zaslouženě zvířat! Sloni spí většinou ve stoje opření o strom. Zajímavostí je, že v zajetí spí více než ve volné přírodě, kde jim stačí i pouhé dvě hodiny. Myšky, na to jak jsou rychlé a hbité, potřebují 13 hodin spánku. A člověk? Ten je někde mezi slonem a myší. Některým stačí 5 hodin, jiní potřebují 9 hodin spánku. Průměrně bychom si však měli dopřát alespoň 7 hodin kvalitního, ničím nerušeného odpočinku.

Vědecké studie zabývající se spánkem zjistily, že lidé, kteří spí dlouhodobě méně než 6 hodin, jsou méně výkonní, častěji onemocní a mohou trpět více psychickými potížemi. Spánková deprivace byl také velmi oblíbený mučící nástroj.

Kvalitní spánek nám přináší osvěžení, regeneraci a příval energie do nového dne. Nepociťujete-li toto po probuzení, je potřeba zamyslet se nad příčinou toho, proč váš spánek nedosahuje požadované kvality.

Desatero spánkové hygieny

Desatero spánkové hygieny je soubor návyků a opatření, které přispívají ke kvalitnímu spánku.

  1. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu.
  2. Do postele uléhejte ospalí.
  3. Odstraňte z ložnice všechny rušivé předměty.
  4. Spěte v místnosti, která je dobře vyvětraná, tmavá a tichá. Ideální teplota ke spánku je 18-20°C.
  5. Hodinu před usnutím nesledujte televizi, počítač ani mobil. Modré světlo, které obrazovky vyzařují, může narušovat spánkový rytmus.
  6. Neuléhejte hladoví, dopřejte si lehkou večeři.
  7. Před spaním necvičte. Raději se jděte krátce projít.
  8. Minimálně 4 hodiny před spaním nepijte nápoje s kofeinem, alkohol a nekuřte.
  9. Nechoďte spát ve stresu a před spaním neřešte náročná témata.
  10. Postel využívejte pouze ke spánku a partnerským radovánkám.

Co dělat, když počítání oveček nestačí?

V první řadě se zaměřit na správnou spánkovou hygienu. Ale někdy je problém hlubšího charakteru. V tu chvíli můžete sáhnout po lécích na spaní. Ty ale navozují spánek nepřirozený a z dlouhodobého hlediska mohou některé z nich způsobovat i závislost. Je třeba začít hledat pomoc tak, aby se znovu nastolil přirozený spánkový režim. Pomoci mohou látky, které se v těle přirozeně vyskytují, či působí jako prekurzory pro tvorbu melatoninu. Vhodné jsou i byliny, ať už ve formě čaje nebo kapslí. 

Byliny

Bylinné přípravky jsou výborné, když se potřebujete před spaním lehce zklidnit a navodit si tu správnou atmosféru. Pomáhá meduňka, chmel, kozlík, mučenka. Aby tyto přípravky nebo čaje zafungovaly, je třeba je užívat pravidelně delší dobu.

Hořčík

O hořčíku se ví, že je jedním z nejdůležitějších minerálů v našem těle. Účastní se množství dějů od tvorby energie až po správné fungování nervové soustavy. Nedostatek hořčíku se projeví nejen křečí ve svalech, ale také nekvalitním spánkem. Pro podporu spánku hledejte co nejkvalitnější doplňky stravy s hořčíkem vázaným organicky (citrát, malát, bisglycinát…). Magnesium threonát je jedna z nejlépe vstřebatelných forem hořčíku působící na centrální nervovou soustavu. Pro zlepšení usínání užívejte pravidelně před spaním.

Melatonin

Melatonin je spánkový hormon. Látka tvořená v tělem, když se začne stmívat. Připravuje naše tělo k usnutí. Jeho nedostatek nebo dlouhé lety přes časová pásma působí problémy. Melatonin můžete užívat pro přenastavení svého spánkového rytmu a zkvalitnění spánku.

Variantou, jak zlepšit vlastní produkci melatoninu, je užívání látek, které jeho přirozenou tvorbu podporují. Takovou substancí je i šťáva z višní, která v těle stimuluje přirozenou tvorbu melatoninu a je vhodná pro ty, kteří nepotřebují resetovat spánkový rytmus, ale podpořit jeho kvalitu a zlepšit usínání.

Ať už jste ranní ptáče nebo noční pták, spíte jako lev či jako slon, důkladný spánek je základem dobrého dne a pevného zdraví.

Apatyka Athéna