Vitamíny a minerální látky jsou v odborné terminologii nazývány jako mikroživiny. Mikro proto, že jich potřebujeme maličké množství, živiny proto, že vyživují naše buňky. 

Byť by se mohlo zdát, že jsou pouze nějakým doplňkem k cukrům, tukům a bílkovinám, pravda je taková, že jsou naprosto zásadní pro správné fungování našeho těla.

Kromě vitamínů a minerálních látek náš organismus potřebuje také látky jako nukleotidy, koenzymy, enzymy a spoustu dalších biologicky aktivních substancí, které ve vzájemné spolupráci a v přesně vyvážených poměrech efektivně řídí metabolické pochody v těle, navzájem se chrání, doplňují se a zvyšují svůj účinek.

Mikroživiny by se daly představit také jako malta, která drží pohromadě cihly = makroživiny (bílkoviny, cukry a tuky), a společně tvoří pevný celek, naše tělo.

Vitamíny a minerální látky jsou ve většině případů látky esenciální – organismus si je neumí vyrobit sám a musí je přijímat potravou.

A tady může nastat kámen úrazu. 

Kvůli intenzivnímu zemědělství, používání hnojiv, herbicidů, fungicidů a dalších postřiků, vyčerpání půdy, dovozu ovoce a zeleniny, které se sklízí nezralé a dozrává místo na slunci v kontejnerech, nemusí být potřebné množství mikronutrientů v potravě obsaženo v dostatečné míře.

Hovoří se o tzv. podvýživě při plném talíři. Na talíři sice máme dostatek „hmoty“, ale ta je prázdná a chudá na mikroživiny.

A protože díky tomu ne vždy stačí strava pokrýt naši potřebu, je někdy nutné sáhnout k doplňkům stravy.
Vybrat kvalitní doplněk stravy je však mnohdy oříšek. Dovedu si představit, že se vám mnohdy stalo, že jste 2 měsíce užívali hořčík, ale efekt jste žádný neviděli.

Aby byl doplněk stravy opravdu účinný, musí ho naše tělo umět využít – rozpustit a vstřebat, dopravit do místa určení. A musí ho být také dostatečná dávka., aby se efekt projevil.

 

V rámci tohoto seriálu o vitamínech a minerálních látkách, se dozvíte i o tom, na co si dávat při výběru doplňků stravy pozor.

Krásný den!

💙LM

Zaujal vás článek a chtěli byste dostávat zajímavosti ze světa zdraví mezi prvními?

Přihlašte se k odběru novinek a už vám žádný článek neunikne.